Miś na wagę złota

Kim jest dla nas pluszak? Jaką rolę odgrywał w naszym życiu? W dzieciństwie był przyjacielem, poduszką, zwierzątkiem, którego nie mogliśmy mieć.  Dawno temu przeszedł na zasłużoną emeryturę i odpoczywa gdzieś na dnie szafy. Dziś ten mały puszysty przyjaciel ma szansę pomóc innemu dziecku być może w najtrudniejszej chwili jego życia.

Codziennie przemierzamy mnóstwo kilometrów, spędzamy sporą część życia na drodze, na której aż roi się od niebezpieczeństw. Zawsze gdzieś z tyłu głowy mamy tą świadomość, że może się coś wydarzyć. Dorosły człowiek po wypadku samochodowym potrafi zrozumieć co się stało, dziecko natomiast nie. Nie wie dlaczego nagle pojawia się mnóstwo świateł, dlaczego zabierają mamę i tatę, dlaczego nie może się po prostu do nich przytulić i wrócić do domu. Dla takiego malucha takie zdarzenie to ogromna trauma. Ciężko dotrzeć do takiego dziecka, które ze strachu zamyka się w sobie. Nie pozwala sobie pomóc, jest samotne i przerażone. Jednak jest ktoś kto może pomóc mu przetrwać te ciężkie chwile. Jest to wcześniej wspomniany miś. Miś na wagę złota. Pluszowy przyjaciel daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Na chwilę przestaje myśleć o tym co się wydarzyło. Stąd tak ważne jest podarowanie dziecku takiego przyjaciela w pierwszych fazach udzielania pomocy. Jest to jeden z kluczowych elementów pomocy psychologicznej maluchów.

Niestety brakuje funduszy na zakup tak niepozornego „lekarstwa”. Jakoże nie jest to standardowy sprzęt medyczny nie jest dofinansowywany. Wypadki na drodze są coraz częstszymi zdarzeniami, gdzie niestety coraz częściej wśród poszkodowanych są dzieci. Dlatego tak ważna jest obecność misia, który pomógłby łagodzić skutki stresu pourazowego.

Akcja „Miś na wagę złota” ma na celu zebranie jak największej ilości pluszaków. Maskotki, które uda nam się zebrać trafią do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Państwowych Straży Pożarnych z województwa opolskiego. Pluszaki nowe czy też używane możecie przynosić do biura Samorządu Studenckiego przy ul. Małopolskiej 22 (DS. Sokrates).

Wszyscy ofiarodawcy będą się mogli czuć współautorami sukcesu oraz pomocy poszkodowanym dzieciom.

Pomożecie?