Szkolimy nowych studentów!

(PO)szkolone !

W dniach 28-29 września grupa szkoleniowców z Samorządu Studenckiego Politechniki Opolskiej podzieliła się swoją wiedzą o prawach i obowiązkach studenta ze świeżo zarekrutowanymi studentami. Choć właśnie taki był temat tych spotkań, pierwszacy mogli dowiedzieć się nie tylko o tym, co zawarte jest w regulaminie studiów, ale także otrzymali ogromną dawkę praktycznej wiedzy związanej z odpowiednim zachowaniem na zajęciach, komunikacją z wykładowcami oraz szereg porad dotyczących kultury studiowania.

img_1094Szkolenia przeprowadzane przez naszych ekspertów to prawdziwa „bomba” informacyjna, ponieważ w czasie około godziny, nowi studenci poznali od podstawowych – mogłoby się wydawać banalnych – rzeczy typu: czym jest COS, co to jest kolokwium, jakie formy zajęć ich czekają, aż po bardziej skomplikowane: jak działają punkty ECTS, jak postępować w przypadku pisania pracy dyplomowej lub co zrobić żeby otrzymać stypendium.

W środę już od godziny 10.30 korytarz „Łącznika” zapełnił się oczekującymi studentami. Szkolenia prowadzone były w trzech salach równocześnie. Nasz Samorząd przygotował specjalne stanowisko informacyjne, skąd tych „niezdecydowanych” kierowaliśmy do odpowiednich pomieszczeń.

img_1025Liczyliśmy na dużą frekwencję i w tym aspekcie się nie zawiedliśmy. Liczba przeszkolonych to blisko 700 pierwszaków. Zaskoczyli nas natomiast sami uczestnicy, ponieważ wykazali duże zainteresowanie treścią prezentacji, bardzo często zadając mnóstwo dodatkowych pytań.

Poza szkoleniem z praw i obowiązków studenta swoje „5 minut”, choć czasem więcej, mieli przedstawiciele innych organizacji, nie tylko studenckich. Otóż po ostatnich słowach samorządowych ekspertów, głos zabierał Krzysztof Hołownia, który w ciekawy sposób zapoznał wszystkich z programem Erasmus oraz przybliżył działania organizacji studenckiej jaką jest Studenckie Studio Radiowe Emiter. Następnie, zasady działania USOSweb’u wyjaśnił informatyk z Centrum Obsługi Studenta. A żeby studentom nie było za mało, pojawiło się także spore grono przedstawicieli Instytutu Konfucjusza, zachęcając do podjęcia nauki języka chińskiego zupełnie za darmo.

Podsumowując, dla tegorocznych maturzystów był to pierwszy przedsmak tego czego mogą się spodziewać podczas studiowania. Musieli wytrzymać w aulach „Łącznika” prawie dwie godziny. Jednak z pewnością cenne rady oraz mega dawkę wiedzy rekompensują ewentualne odciski spowodowane długim siedzeniem. Samorządowi eksperci dbali, by szkolenie odbyło się w jak najbardziej luźnej atmosferze, a niektóre anegdoty z ich życia na pewno będą wywoływać uśmiech na twarzach pierwszaków jeszcze niejednokrotnie.

Wszystkim przeszkolonym życzymy samych sukcesów w nauce i pamiętajcie: NIE ZMARNUJCIE STUDIÓW!!